Bezpieczeństwo w salonie kosmetycznym

Bezpieczeństwo w salonie kosmetycznym

Salon kosmetyczny powinien posiadać profesjonalną i wykwalifikowaną obsługę, zabiegi wysokiej jakości oraz przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny. Ten ostatni aspekt jest niezwykle istotny. Jej nieprzestrzeganie może przede wszystkim skończyć się zakażeniem oraz różnymi chorobami klientów.

Sterylizacja narzędzi

Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi to absolutna podstawa, jeśli chodzi o higienę w salonie kosmetycznym. Jeśli korzystamy ze sprzętu, który narusza ciągłość tkanek, koniecznie trzeba je umyć, zdezynfekować, ponownie umyć i sterylizować w autoklawie. Jest to drogi sprzęt, który warto posiadać w salonie, jednak jeśli nie stać nas na jego zakup, należy zawrzeć umowę ze szpitalem lub gabinetem lekarskim, posiadającym autoklaw. W przypadku narzędzi nienaruszających tkanek, wystarczy ich dokładne umycie i dezynfekcja. Poleca się również stosowanie materiałów jednorazowego użytku. Kolejną ważną kwestią jest mycie i dezynfekcja aparatury oraz mebli, takich jak np. fotele zabiegowe. Ważne jest odpowiednie dobranie preparatów służących do dezynfekcji.

Odkażanie skóry

Kolejną istotną rzeczą jest odkażanie skóry. Przed każdym wykonaniem zabiegu, kosmetyczka powinna myć ręce i dezynfekować je przy pomocy substancji niszczących drobnoustroje. Należy również je stosować do odkażania skóry pacjenta np. przed takim zabiegiem jak manicure czy mikrodermabrazja.

Odpowiednie rozmieszczenie i układ

Gabinet powinien być urządzony tak, aby klienci czuli się w nim komfortowo i bezpiecznie. Powinna znajdować się w nim łazienka, poczekalnia, a pokoje zabiegowe muszą zapewniać intymność. Konieczne jest znalezienie miejsca na pomieszczenia sanitarne oraz szatnię dla pracowników. Bardzo istotne jest to, aby dbać o czystość i porządek w gabinecie. Odpowiednia gospodarka odpadami  i ich segregacja również jest niezbędna.

Pamiętajmy o tym, że oprócz pięknie urządzonych wnętrz, w salonie powinno dbać się przede wszystkim o porządek i higienę. Przestrzeganie zasad sanitarnych to podstawa, jeśli chcemy uchodzić za profesjonalną firmę.

Ładuje...